HORZUM MADEN ARAMA VE İŞLETME A.Ş

İleri teknoloji ile üretim yapan, Türkiye ve Dünyanın önde gelen cevher üreticisi Ak Metal dünya madencilik sektöründe rekabet avantajı için Kanada’lı Pasinex Resources ile stratejik ortaklık yaparak Horzum Anonim Şirketi’nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

 

1970‘li yıllardan itibaren Adana Madencilik Anonim Şirketi tarafından işletilmekte olan HORZUM ÇİNKO SAHASINDA ilk yıllarda 12-15 bin ton doğrudan satılabilir Çinko cevheri üretilip satışı gerçekleştirilmekteydi.

 

Daha sonraki yıllarda cevher üretimine devam edilerek Çinkur’a satışı yapılmıştır. 1985 yılında flotasyon tesisi kurulmuş ve 1997 yılı sonuna kadar 35 000 ton/yıl sülfürlü cevher üretilerek işlenmiştir.

 

2001-2012 yılları arasında çalışmalara ara ara devam edilmiş ve 2012 yılından itibaren açılan sahalarda arama, etüt ve üretim çalışmalar aralıksız sürdürülmektedir.2016 yılına kadar Horzum Çinko Sahasında, yaklaşık 1 milyon ton cevher üretimi gerçekleştirilmiş olup 2017 yılında cevher üretimi artarak devam etmektedir.

Adana ilinin, Kozan ilçesinde bulunan Pınargözü Çinko sahasında, doğrudan satılabilir cevher üretimi yapılmaktadır. 2014 yılında başlayan Madencilik faaliyetleri ile 2016 yılı sonuna kadar yaklaşık 75.000 ton, %35’lik çinko cevheri üretilip ihraç edilmiş ve 25 Milyon Dolar ülke ekonomisine kazandırılmıştır. 2016 yılında faaliyete geçen 670 seviyesindeki yeni galerilerde toplam üretimin %15 ini oluşturan, yüksek tenörlü sfalerit ve galen üretimi yapılmaktadır.

 

450 Kişinin istihdam edildiği işletmelerde 180 ton/gün doğrudan satılabilir yüksek tenörlü cevher üretimi yapılmaktadır.

 

Horzum – Pınargözü sahadaki cevherleşme türleri sülfürlü ve yerinde oksidasyona uğramış Çinko – Kurşun cevherlerinden oluşmaktadır. Başlıca Alt-Orta Kambriyen yaşlı Çaltepe formasyonunun, rekristalize kireç taşları hidrotermal olarak yerleşmiştir. Her iki sahada bugüne kadar yapılan yaklaşık 50.000 m sondaj ile yaklaşık 450.000 ton % 30 Kurşun-Çinko cevheri rezervi tespit edilmiştir.

ARAMA FAALİYETLERİ

Horzum maden sahasında yeraltında 3 ve yerüstünde 3 olmak üzere toplam 6 sondaj makinası ile arama çalışmalarına devam edilmektedir. Horzum Bölgesinde ve yakın maden ruhsatlarımızdaki arama faaliyetleri; uydu çalışmaları, yüzey jeokimyası, haritalama, jeofizik yöntemler ve sondaj çalışmaları ile yürütülmektedir. Saha ve sondaj çalışmaları üç boyutlu programlar ile desteklenmekte, maden arama, cevher modelleme ve üretim planlamasında kullanılmaktadır. 2017 yılından itibaren de Pınargözü sahasında NI43-101 çalışmaları sürdürülmektedir.

 

Horzum Madencilik kuruluşundan bugüne kadar, kalite, güven ve ilerlemeyi hedef olarak seçmiştir. Bu hedef doğrultusunda modern cihazları ile donatılmış laboratuvarda, alanında uzman ve deneyimli bir kadro ile kalite standartlarına uygun analizler ve ölçümler yapılmaktadır.

Yeraltı işletmelerimizde kes-doldur ve dolgulu ara katlı göçertme yöntemleri uygulanmaktadır. Üretim yarı mekanize olarak yapılmaktadır. Cevher üretimi yeraltı kepçeleri, yeraltı kamyonları ve çeşitli yardımcı makinalar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

 

Çinko maden sahaları karayoluna yaklaşık 1- 6 km. ve Adana İline 110 km. mesafededir. Bu nedenle, sahanın bulunduğu yer, ulaşım ve nakliye olanakları açısından önemli avantajlara sahiptir. İşletmelerden elde edilen madenin tamamı, kamyonlarla Adana ilinde kurulu cevher depolama ve kırma/eleme tesisine getirilmektedir. Bu tesisten Mersin Limanına oradan da başta İran olmak üzere Dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir

 

Horzum Maden, zengin rezervlere sahip cevher ocakları, kendi mülkiyetindeki geniş iş makineleri ve taşıma filosunun yanı sıra, bilgi, beceri ve deneyim sahibi güçlü personel yapısına sahip olmaktan büyük kıvanç duymaktadır. Horzum Maden yapmış olduğu bu yatırımlarla, Türkiye’de sektöründe en büyük DSO-çinko üreticisi ve lideri olmakla kalmayıp Dünya madencilik sektöründe de söz sahibi olmayı hedeflemektedir.

Sosyal sorumluluk ilkeleri çerçevesinde hareket eden Horzum Maden, kurulu bulunduğu bölgeye ve topluma sağladığı katkıları sürekli kılmaya devam etmektedir. Horzum Madencilik faaliyet alanlarında çevreye karşı duyarlı politikalarıyla, çevreye karşı tüm sorumluluklarını yerine getirmekte, çıkan atıkları bertaraf ederek doğayı korumaktadır.

 

Horzum Madencilik Kurulu bulunduğu bölgede birçok sosyal sorumluluk çalışmalarına da katkı sağlamakta ve destek vermektedir. Horzum maden bölgedeki istihdama da ciddi katkı sağlamakta olup Kozan ilçesinin en büyük istihdam sağlayıcısıdır

İletişim

Zeytinli mah.Turhan Cemal Beriker Bul. No: 607/A SEYHAN / ADANA

+90 322 459 9020

info@kurmelgroup.com

Bizimle İletişime Geçin