Hakkımızda

KURMEL HOLDİNG

1960 larda başlayan girişimcilik faaliyetleri ile bugün ülkemizin sayılı kuruluşları içerisinde yer alan KURMEL HOLDİNG bünyesinde, altın ve gümüş üretimi yapan GÜMÜŞTAŞ MADENCİLİK A.Ş,  çinko, kurşun üretimi yapan Kanada ortaklı HORZUM MADENCİLİK A.Ş,  krom ve çinko madenciliğinde faaliyet gösteren AKMETAL MADENCİLİK A.Ş ve PINAR MADENCİLİK A.Ş, akustik üretimi yapan AKTAV A.Ş, makine halısı üreticisi SARAY HALI A.Ş,  damızlık süt üreticiliği, besicilik, yem bitkisi yetiştiriciliği, et ve süt ürünleri işletmelerini bünyesinde bulunduran SARAY TARIM VE HAYVANCILIK A.Ş yer almaktadır.

Kurucumuz / Yönetim Kurulu Başkanı

1966 yılında Adana’ya yerleşip, Torosların eteği, o zamanki adı “Karsantı” bugünkü adı ‘’Aladağ’’ ilçesinde başladığımız madencilik işinde 44 yılı geride bıraktık.

 

44 yıla dayanan tecrübe ve güvenilirliğimiz; insan ve kalite odaklı çalışma anlayışımız, doğaya ve çevreye saygımız, sürekli gelişen teknolojimiz ve sadakatli çalışanlarımız  gücümüzü ve en önemli kaynaklarımızı oluşturdu.

 

Firmamızın krom  ve çinko  madenciliği  konusunda  edindiği  bilgi  birikimi,  teknolojiye  yaptığımız yatırımlar, teknik  personel ve teknik  ekipmanlar sayesinde Türkiye’nin en önemli maden işleticisi firmaları içinde en üst sıralarda yer aldık.

 

Madencilik Holding Şirketleri olarak ileriki yıllarda uygulayacağımız projelerle Türkiye’nin önemli bir krom üreticisi olmayı planlamaktayız.

1972 yılında Kayseri’nin develi İlçesinde üretime başlayan ve sürekli gelişerek ve başarılı çalışmalarıyla bu günlere gelen SARAY HALI, vizyonunu dünya şirketi olarak kalma olarak belirlemiş ve bu yolda da ilerlemesini sürdürmektedir.

1998 yılında profesyonel olarak ilk adımımızı attığımız tarım ve hayvancılık sektöründe, aşamalı olarak yem bitkisi üretimi, damızlık süt sığırcılığı ve besicilik işletmelerini hayata geçirdik. Sürekli yatırımlarla hızla büyüdük ve bugün et ve süt ürünleri işleme tesisleri ile entegrasyonu sağlayarak, güvenli ve kaliteli ürünleri tüketicilere sunma başarısını gösterdik.

 

Gönül ve maddi gücümüzü birleştirerek Türk tarıma yaptığımız bu yatırımların başarılı olmasına büyük önem veriyoruz.  Çünkü bu işletmeleri gören ve bilgi sahibi olan yetiştiricilerin ve girişimcilerin modern hayvancılığa ve bilimsel ziraata yöneleceğini, böylece ülkemizde hayvancılık sektörünün hızla gelişeceğini düşünüyoruz.

Öncelikli amacımız istihdama katkı sağlayarak binlerce kişiyi iş sahibi yapmaktır. Yöre insanıyla karşılıklı güven içinde, sosyal konulara duyarlı bir madencilik işletmesi anlayışını sürdüreceğiz.

 

Kazandığımızı her zaman ülkemize ve işimizi geliştirmeye yatırdık. Tüm dünyayı saran küresel ekonomik krize rağmen, yaptığımız yatırımlar, uygulayacağımız etkin politika ve tedbirlerle şirketimizin  bundan sonra da faaliyetlerini tutarlı ve karlı bir şekilde sürdüreceğine inancım tamdır.

 

Necati KURMEL

Tarihçe

Hersey, 1960’ların ortalarında Toros Dağları eteklerindeki küçük bir dağ kasabası, o zamanki adıyla Karsantı, bugünkü Aladağ, yakınlarında mütevazi bir maden ocağında başladı. Necati Kurmel ve amca oğlu Ataman Fedai maden ocaklarının yakınındaki pınardan esinlenerek küçük şirketlerine “PINAR” adını verdiler. Girişimcilerinin gayret ve alın teri Pınar’ın madenini kısa sürede deniz aşırı pazarlara taşıdı.

 

Pınar’ın başarısı, Necati Kurmel’in yatırım hedeflerini büyütme ve farklılaştırma heveslerini körükledi. 1970’lerin ortalarına doğru, memleketi Develi’nin halı fabrikası Saray Halı’nın hissedarları arasına katılan Necati Kurmel takip eden on yıl içinde, gözden uzak kalmaya özen gösteren, mütevazi fakat, etkin liderliği ile Saray Halı’yı ülkenin önde gelen makine halısı üreticileri arasına kattı.

 

Kazandığını gene ise yatırmayı, hep ise yatırmayı şiar edinen Kurmel, is hayatının ilk günlerinden itibaren arsa ve arazi edinimlerini sürdürerek, başarılı bir emlak geliştirme atılımının temellerini o günlerde attı. Bugün, Grubun, büyük bölümü İstanbul çevresinde yoğunlaşan on binlerce dönümü askın etkileyici bir arazi stoku ile desteklenen, inşaat, emlak, ve yapı malzemesi dallarında faaliyet gösteren şirketleri yola devam etmektedir.

 

Holding, etkileyici boyuttaki tarım yatırımlarıyla da övünç duymaktadır. Saray Tarım ve Hayvancılık A.S. Kayseri ve Adana’da üç yerleşkede 40.000  büyükbaş  besi ve  hayvan kapasitesine sahip, modern işletmelere sahiptir.

 

Hayvancılık işletmesi geriye doğru yonca ve mısır ziraatından yem fabrikasına; ileri evrelerde ise kesimhane, et ve süt isleme ve paketleme tesislerine irtibatlandırılarak, tohumdan sofraya kesintisiz bir entegrasyon sergilemektedir.

 

Büyüyüp gelişen PINAR Madencilik A.S. yanı sıra, gene krom madenciliğinde faaliyet gösteren AKMETAL Madencilik Sanayi ve Ticaret A.S. ve Doğan (Holding) Grubu iştiraki çinko, kursun, altın ve gümüş üretimine hazırlanan GÜMÜSTAS A.S.’nin de katılımıyla Holding, madencilik alanında da ülkenin önde gelen girişimcileri arasında yer almaktadır.

Yönetim Kurulu

Necati Kurmel

Yönetim Kurulu Başkanı

Setenay Kurmel

Yönetim Kurulu Üyesi

Mediha Erkal

Yönetim Kurulu Üyesi

Ezgi Ural

Yönetim Kurulu Üyesi

Başkanın Mesajı

1967 yılında Necati Kurmel  tarafından  ilk adımları atılan  ve bugün maden, tekstil, inşaat, tarım, hayvancılık, alanlarında faaliyet göstermekte olan Kurmel Holding yüzlerce kişiye istihdam ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bir yapıya ulaşmıştır.

 

Kurmel  Holding ; maden  sektöründe Ak Metal Madencilik, Gümüştaş Madencilik, Horzum Madencilik,

Pınar Madencilik,Esen Madencilik, Tekstil sektöründe Saray Halı, Tarım ve Hayvancılık sektöründe Saray Tarım ve Hayvancılık, Yapı Malzemeleri  sektöründe  AVTAV Akustik ve İnşaat /gayrimenkul şirketleriyle Türkiye’de güçlü bir  yapıya sahiptir.

 

Ülkemizin  değişik  bölgelerinde süregelen faaliyetlerimiz  çerçevesinde,   kaliteli, itibarlı, güvenilir,  güçlü finansal yapısı ve uluslararası alanlarda ki  işbirliklerimizle  daima ileriyi hedeflemekteyiz.

 

Holding şirketlerimiz arasında yaratmaya başladığımız yüksek enerji  ve yeniden yapılanma ile, bizleri daha katma değerli yapacak uluslararası bir gruba dönüştürecek ciddi çalışmaları başlatmış bulunuyoruz.

Kurmel Holding olarak, bir yandan bizi geleceğe taşıyacak yeni adımları atarken bir yandan da holding şirketlerimize yönelik reorganizasyon faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz.

 

Kurmel Holding olarak, tüm bu faaliyet alanlarımızda en iyiyi üretmek , en iyiyi topluma sunmak; ülkemiz ekonomisine ve  insanımıza katkı sağlamak için  çalışmaya yüksek inanç ve gayretle devam ediyoruz.

Vizyon ve Değerler

Vizyonumuz:

Kurmel Holding bünyesinde yer alan firmalarımız, dünyada pazar lideri olmayı, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle beklentilerin de ötesinde memnuniyet sağlamayı, ortaklarının sermayelerine yüksek değer kazandırmayı, çalışanlarının öncelikli olarak çalışmak istedikleri bir kurum olmayı, doğaya karşı duyarlı olmayı vizyon olarak belirlemiştir.

 

Misyonumuz

Kaliteye önem veren tüketicilerin madencilik, tekstil, tarım ve hayvancılık sektörlerinde ilk seçtiği firmalar olarak güvenilir ve tüketici beklentilerini karşılayan bir konumda değerli, özgün ve katma değer yaratan ürünler ve hizmetler üretmektir.

 

KURMEL HOLDİNG ; Değerlerimiz

  • Kalite En temel ilkedir.
  • Katılımcılık amaçtır.
  • Müşteri Önceliğimizdir.
  • İnovasyon.
  • Eğitim, yaşamın bir parçasıdır.
  • Her konuda sürekli iyileştirme ve geliştirme.
  • Sorumluluk ve hesap verilebilirlik.
  • Ülkemiz Sanayisine ve Ekonomisine güç katmak, yaptığımız işlerde örnek alınmak.