KURMEL ŞİRKETLER TOPLULUĞU


Herşey, 1960’ların ortalarında Toros Dağları eteklerindeki küçük bir dağ kasabası, o zamanki adıyla Karsantı, bugünkü Aladağ, yakınlarında mütevazi bir maden ocağında başladı. Necati Kurmel ve kuzeni Ataman Fedai maden ocaklarının yakınındaki pınardan esinlenerek küçük şirketlerine “PINAR” adını verdiler. Girişimcilerinin gayret ve alınteri Pınar’ın madenini kısa sürede deniz aşırı pazarlara taşıdı.

Pınar’ın başarısı, Necati Kurmel’in yatırım hedeferini büyütme ve farklılaştırma heveslerini körükledi. 1970’lerin ortalarına doğru, memleketi Develi’nin küçük halı fabrikası Saray Halı’nın hissedarları arasına katılan Necati Kurmel, takibeden on yıl içinde, gözden uzak kalmaya özen gösteren, mütevazi, fakat etkin liderliği ile Saray Halı’yı ülkenin önde gelen makine halısı üreticileri arasına kattı.

Kazandığını gene işe yatırmayı, hep işe yatırmayı şiar edinen Kurmel, iş hayatının ilk günlerinden itibaren arsa ve arazi edinimlerini sürdürerek, başarılı bir emlak geliştirme atılımının temellerini o günlerde attı. Bugün, Grubun, büyük bölümü İstanbul çevresinde yoğunlaşan onbinlerce dönümü aşkın etkileyici bir arazi stoğu ile desteklenen, inşaat, emlak ve yapı malzemesi dallarında faaliyet gösteren şirketleri, vaadkar bir görünüm sergilemektedir. Grup Şirketleri otelcilik alanında da faaliyet göstermekte; aktiferinde yer alan Adana’da beş yıldızlı bir şehir oteli ile Side, Antalya’da prestijli bir tatil oteli işletmektedirler.

Topluluk, etkileyici boyuttaki tarım yatırımlarıyla da övünç duymaktadır. Saray Tarım İşletmeleri A.Ş., Kayseri ve Adana’da üç yerleşkede, 20.000 üzerinde besi ve damızlık büyükbaş hayvan beslemektedir. Mükemmel bir yatay entegrasyon içinde yer alan hayvancılık işletmesi geriye doğru yonca ve mısır ziraatinden yem fabrikasına; ileri evrelerde ise kesimhane, et ve süt işleme ve paketleme tesislerine irtibatlandırılarak, tohumdan sofraya kesintisiz bir entegrasyon sergilemektedir.

Büyüyüp gelişen PINAR Madencilik A.Ş. yanısıra, gene krom madenciliğinde faaliyet gösteren AKMETAL Ltd. ve Doğan (Holding) Grubu iştiraki çinko, kurşun, altın ve gümüş üretimine hazırlanan GÜMÜŞTAŞ A.Ş.’nin de katılımıyla topluluk madencilik alanında da ülkenin önde gelen girişimcileri arasında yer almaktadır.